Tagaküla Tiigi talu ristimännid

 • Tagaküla Tiigi talu ristimännid
 • Tagaküla Tiigi talu ristimännid
 • Tagaküla Tiigi talu ristimännid
 • Peamine nimi:
  Tagaküla Tiigi talu ristimännid
 • Toponüümid:
  Risimänd
 • Kihelkond:
  Põlva
 • Maakond:
  Võru maakond
 • Omavalitsus:
  Võru vald
 • Küla:
  Tagaküla
 • Asukoha kirjeldus:
  Kaks ristimändi asuvad Osula-Raiste vahelise tee ääres loodepoolsel küljel metsatukas.
 • [6,3; 6.4] Täpne asukoha kirjeldus:
  Kaks ristimändi asuvad Osula-Raiste-vahelise tee ääres loodepoolsel küljel metsatukas. Puude ja tee vahel on umbes 75 cm sügavune järskude servadega maanteekraav. Teest ristipuudeni on 4 m ja 60 cm. Kahe puu vahe on 4 m.
  Teisel pool teed kasvab väike kuusetukk. Osula poolt tulles on tee paremas ääres silt „Võru vald“. Ristipuudest umbes 20 m Raiste poole minnes keerab väike tee üles Tiigi talu poole. Teenurgal on ilus noor kuusk, postkast ja puust silt kirjaga „Tiigi talu“.
  Metsa välispiir haakub ümbrusega. Raiste poolt tulles suundub tee umbes 400 m laiusesse laugesse orgu, mille põhjas asuvad ristipuud.
 • [10] Põlis- ja pärimuspuud:
  PAREMPOOLNE PUU
  1. Puu liik: Harilik mänd.
  2. Ümbermõõt rinnakõrguselt: 1,42 m.
  3. Esimene jäme oks: 8 m kõrgusel.
  4. Võra laius: 12 m x 5-6 m.
  5. Puu kõrgus: 24 m
  6. Puu vanus on 60-70 a. Puu võra on rohkem tee poole arenenud. Puul on kaks risti. Ristid asuvad maapinnast u 74 cm kõrgusel. Ristid asetsevad näoga tee poole, st "vaatavad" kagu suunas.
  Vasakpoolne rist on 20 cm kõrge, harude laius on 2,5 cm, ülemine haar on 7 cm pikk, vasakpoolne 6 cm ja parempoolne 5cm pikk, alumine haru on 10,5 cm pikk. Lõike sügavus on 2-3 cm. Lõige tundub kõige sügavam ülemise haru juures, kus on kokku kasvava koore vahel näha veel halli puitu. Ülejäänud osas on rist peaaegu kinni kasvanud, puitu näha ei ole, armistunud koores jookseb vaid ristikujuline joon. Risti ülemises osa on näha mõned vaigupisarad.
  Parempoolne rist asub vasakpoolsest 1 cm kaugusel, 2 cm ülevalpool ning on 17 cm kõrge. Ülemine haru on 6 cm pikk, vasakpoolne haru 3,5 cm ja parempoolne 3 cm pikk, alumine haru on 8,5 cm. Harude sisselõike laius on 2,5 cm, lõike sügavus on 2 cm, kusjuures enne risti lõikamist on koore pinda tasandatud. See rist ei ole väga ammu lõigatud - ei ole veel kinni kasvama hakanud ja jookseb vaiku.
  7. Puu tervislik seisund 5-palli skaalal: 5

  VASAKPOOLNE PUU:
  1. Puu liik: Harilik mänd.
  2. Ümbermõõt rinnakõrguselt on 1 m ja 30 cm.
  3. Esimene jäme oks: 12 m kõrgusel.
  4. Võra laius: 8 m x 4 m.
  5. Puu kõrgus: u 24 m.
  6. Puu vanus on 60-70 a. Võra on rohkem tee poole arenenud. Puul on kaks risti, mis asuvad umbes 75 cm kõrgusel maast. Ristid asetsevad näoga tee poole.
  Vasakpoolne rist on 25 cm kõrge, ülemine haru on 9 cm, parempoolne 5 cm ja vasakpoolne 5 cm pikk, alumine haru on 13,5 cm pikk. Sisselõike laius on 2,5 cm, selle sügavust ei saa määrata, sest rist on täielikult kinni kasvanud. Koores on näha vaid ristikujuline arm.
  Parempoolne rist on 27 cm kõrge, Risti ülemine haru on 10 cm pikk, vasakpoolne ja parempoolne haru on 4 cm pikk, alumine haru on 14,5 cm pikk. Risti mademele on lõigatud 2 cm kõrge ja 5 cm lai „jalg“. Lõike sügavus vertikaaljoonel on 2,5 cm, horisontaaljoonel kuni 1 cm. Lõike laius on 2,5 cm.
  7. Puu tervislik seisund 5-palli skaalal: 4
 • [15] Kõrvaline inimtegevus:
  -